• List do Rodziców

• Drodzy Rodzice!

Jesteście najważniejszymi osobami w życiu Waszego dziecka. Waszym zadaniem jest zapewnienie mu, oprócz opieki i bezpieczeństwa, wychowania pełnego miłości i akceptacji. Sprzyja temu codzienny czas, który możecie poświęcić, spędzając ze swoim dzieckiem kilka chwil na głośnym czytaniu. Korzyści z tego jest wiele. Badania potwierdzają, że głośne czytanie buduje mocną więź między rodzicami a dzieckiem, rozbudza jego wyobraźnię, dostarcza mu emocji i radości, poszerza wiedzę o świecie, pokazuje dobre wzorce zachowań, zapewnia odpowiedni rozwój emocjonalny, kształtuje nawyk czytania na całe życie.

Dzieci uczą się naśladując swoich rodziców oraz otoczenie, w którym przebywają. Dyrektor Biblioteki Narodowej, Tomasz Makowski powiedział: „że czytelnictwo w dużej mierze jest dziedziczone kulturowo. Oznacza to, że jeśli czytają rodzice lub rówieśnicy, których dziecko obdarza autorytetem, to w dziewięciu na dziesięć przypadków, ono samo też będzie czytać”.

Irena Koźmińska -  prezes Fundacji ABCXXI podkreśla, „iż nie należy porzucać czytania, gdy dziecko potrafi już czytać samo. Codzienne czytanie to wspólnie spędzony czas, to stałe wzmacnianie więzi i wzajemnego zaufania”.

Ważny jest sposób, w jaki wprowadzamy dziecko w świat literatury. Niech będzie to 20 minut pełne bliskości, wspólnego przeżywania emocji wynikających z czytanej historii, zaangażowania w wyjaśnianie przedstawionego świata.

Co czytać? Książki wybierane do wspólnej lektury powinny być ciekawe, stymulujące dla dziecka, dostosowane do jego wieku, niosące dobre wzorce postaw, języka, humoru. Istnieje sporo spisów książek godnych plecenia (m. in. Złota Lista Książek na stronie www.calapolskaczytadzieciom). Czytanie popularnej, niezbyt „ambitnej” literatury ma także sens,  na pewno jest korzystniejsze, niż unikanie czytania w ogóle. Nie omijajmy książek „trudnych”, wspólna lektura to czas na poznawanie świata, pokazywanie jego wszystkich odcieni, to szansa na przekazanie własnych wartości w atmosferze miłości i zrozumienia.

Życzymy miłych chwil przy wspólnej lekturze.

(w oparciu m. in. o materiały Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom)