Nawigacja

Biblioteka

Z życia biblioteki

Maj, czerwiec 2018 r.

Uczniowie klas piątych wzięli udział w spotkaniu z Joanną Berdyn, tłumaczką książki Francesca D’Adamo Iqbal. Iqbal to pakistański chłopiec, który poświęcił swoje życie, aby zaprotestować przeciwko masowemu wykorzystywaniu dzieci w niewolniczej pracy. Jego upór i odwaga przyczyniły się do uwolnienia setek z nich, pozbawionych normalnego, beztroskiego życia.

Nasza szkoła otrzymała dotację z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na zakup książek do biblioteki. Z tego powodu została przeprowadzona ankieta wśród rodziców oraz rozmowy z uczniami na temat tego, co chcieliby znaleźć na półkach naszej biblioteki. Wszystkie głosy uwzględniłyśmy w zamówieniu, mamy nadzieję, że przysporzą Wam wielu wspaniałych wrażeń podczas lektury.

Początek czerwca to tradycyjnie w naszej szkole działania związane z Ogólnopolskim Tygodniem Czytania Dzieciom. Zaproszenie do głośnego czytania uczniom naszej szkoły przyjął Burmistrz Ursynowa Robert Kempa oraz Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Ursynów Joanna Sienicka a także aktor Marcin Kwaśny. Dziękujemy także rodzicom, którzy odpowiedzieli na nasza prośbę i przychodzili do szkoły, aby czytać w klasach swoich dzieci. Szczególnie cieszy nas udział naszych uczniów ze starszych klas, którzy angażując się w tę akcję, poświęcają swój czas i spotykają się z naszymi najmłodszymi dziećmi.

Otrzymaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Savoir-vivre na co dzień… Miło nam poinformować, że Pola Kurowska z klasy 5b została Laureatką III miejsca. To duży sukces, serdecznie gratulujemy!!!

Oto wyniki Ligi Czytelniczej:

klasy 1

Czytelnik Roku

 

Fryderyk Kowalski

1a

Urszula Konior

1a

Piotr Stachula

1a

Tymon Wrzesiński

1a

Marcin Motrenko

1b

Weronika Seredyn

1b

Piotr Klimowicz

1d

Łukasz Ustaszewski

1d

II m-ce

Barbara Plit

1a

Natalia Sałacińska

1b

Zofia Mądrzejowska

1c

III m-ce

Karol Włodarczyk

1a

Małgorzata Bogusz

1d

Za ukończenie

Stanisław Łysik

1d

Matylda Kwaśniewska

1d

klasy 2

Czytelnik Roku

Adam Choiński

2a

II m-ce

Aron Jargas

2s

III m-ce

Anna Sochocka

2s

Wyróżnienie

Milena Bogusiewicz

2s

klasy 3

Czytelnik Roku

Bartosz Antolak

3b

Tymon Junosza-Szaniawski

3e

II m-ce

Michał Wolny

3s

III m-ce

Franciszek Plit

3s

Wyróżnienie

----------------------

 

klasy 4

Czytelnik Roku

Laila Materka

4e

Weronika Wizner

4e

II m-ce

Pola Czajkowska

4c

Maja Wrzesińska

4f

Ignacy Guminiak

4d

III m-ce

Julia Nieznańska-Mikiciuk

4a

Paweł Kolmas

4e

Wyróżnienie

Antonina Kolmas

4e

Jan Matusik

4s

Jakub Klimowicz

4d

klasy 5

Czytelnik Roku

Julia Romaniuk

5d

II m-ce

Pola Czaplicka

5s

III m-ce

-----------------------------

 

Wyróżnienie

Jakub Fejfer

5d

klasy 6

Czytelnik Roku

Emilia Błaszkiewicz

6d

II miejsce

-----------------------------------

-

III m-ce

----------------------------------

-

III miejsce

---------------------------------

-

klasy 7

Czytelnik Roku

Anna Kosiaty

7f

II m-ce

Ewa Junosza-Szaniawska

7c

III m-ce

----------------------------------

-

 

 

Marzec, kwiecień 2018 r.

Rozpoczęliśmy zbiórkę darów dla pacjentów szpitala dziecięcego przy ulicy Niekłańskiej. Co roku przekazujemy dzieciakom Wasze dary, nie zawiedliście także i tym razem – wspólnie zebraliśmy 530 książek. BARDZO DZIĘKUJEMY!

Po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Savoir-vivre na co dzień. Uczniowie biorący w nim udział musieli wykazać się mi.in. wiedzą dotyczącą osób z różnymi niepełnosprawnościami. To ważny temat, warto wiedzieć, czego takie osoby potrzebują i jak możemy im pomóc.

Uczniowie klas pierwszych i drugich wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez panią Dianę Ryściuk.  Warsztaty dotyczyły serii „Biuro detektywistycznego Lassego i Mai”. Uczniowie rozwiązywali zagadki, ćwiczyli swoją spostrzegawczość, bawili się w wymyślanie kolejnych losów głównych bohaterów. Wszystkie dzieci dobrze się bawiły.

Styczeń, luty 2018 r.

W styczniu klasa II s rozpoczęła całoroczny cykl zajęć, które odbywają się w Bibliotece Publicznej. Prowadzi je pisarka Iwona Czarkowska. Podczas zajęć dzieci poznają kolejne etapy powstawania książki, tworzą prace plastyczne związane z aktualnym tematem zajęć, a dodatkowo do domu mają zadawane różne prace do wykonania.

Dnia 15 lutego odbył się szkolny etap Warszawskiego Konkursu Czytelniczego Magia lektur (Patrz: GALERIA). Tegoroczna edycja poświęcona była „Hobbitowi” J. R. R. Tolkiena. Oto wyniki:

I miejsce

Zuzanna Sawicka, kl. 6a

 

II miejsce

Stanisław Pohl, kl. 6d

Ewa Junosza – Szaniawska, kl. 7c

 

III miejsce

Zuzanna Jaskólska, kl. 7f

Julia Romaniuk, kl. 5d

 

W warszawskim finale konkursu naszą szkołę będzie reprezentować Zuzia Sawicka.

 

W lutym gościliśmy na spotkaniu autorskim Agnieszkę Suchowierską, którą młodsi uczniowie znają z ubiegłego roku, kiedy opowiadała o historii misia Mata i jego podróżach po świecie (książka Mat i świat). Podczas spotkania z uczniami klas czwartych pisarka zaprezentowała swoje najnowsze dzieło Ada Judytka i zaginiony tałes. Jej głównym bohaterem jest dziewczynka pochodzenia żydowskiego - Ada, która opowiada o żydowskich świętach, zwyczajach oraz zasadach rządzących judaizmem. W ten sposób nasi uczniowie uzmysłowili sobie fakt, że na świecie istnieje wiele różnych religii, a każdy człowiek ma prawo do własnej tożsamości i nikt nie może narzucać drugiemu swoich poglądów i przekonań. Pisarka nauczyła uczniów piosenki w języku hebrajskim oraz pokazała jak obchodzi się urodziny w innych kulturach. Pokazała także prawdziwy tałes (specjalny szal, którym przykrywa się głowę podczas modlitwy) oraz zachęciła do zabawy w żydowską grę dreidel. (Patrz: GALERIA)

21 lutego po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W bibliotece przygotowałyśmy zabawy językowe, kalambury oraz inne gry, a wszystko po to, aby każdy z nas poznawał coraz  lepiej nasz język ojczysty i poprawnie się nim posługiwał (patrz: GALERIA)

 

Listopad, grudzień 2017 r.

Niestety, nie udało nam się wygrać w konkursie Tysiąc powodów by czytać, ale dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w głosowanie, wierząc, że uda nam się zdobyć cenne nagrody. Trudno, może następnym razem.

Zakończyło się skontrum, czyli spis wszystkich książek w  bibliotece. Wiemy, że było to dla Was duże utrudnienie, ale raz na jakiś czas trzeba to zrobić, aby sprawdzić, czy wszystko jest na swoim miejscu.

Na początku listopada przeprowadziłyśmy w ramach Debiutów Literackich Trzecioklasistów warsztaty dziennikarskie Wywiad – podróż w nieznane. Uczniowie dowiedzieli się jak przygotować się do przeprowadzenia wywiadu. Okazało się, ze wcale nie jest to taka łatwa sprawa, dzieci musiały najpierw sobie zadać pytanie w jakim celu robią ten wywiad, zastanowić się, czego chcą się dowiedzieć i jak o to zapytać. Doświadczyły tego, że niekiedy wywiad może być podróżą podczas, której nie wszystko można zaplanować. Na koniec dzieci nagrały swoje wywiady przy użyciu profesjonalnego rejestratora dźwięku (patrz: GALERIA).

Zgłosiłyśmy naszą szkołę do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, możemy otrzymać 15 tysięcy złotych na nowe książki.  Trzymajcie kciuki! Jeżeli to się uda, to przeprowadzimy wybory na najlepsze książki dla dzieci i młodzieży, tak, aby nowości w bibliotece bardzo Wam się podobały.

W bibliotece, z okazji Świąt Bożego Narodzenia pojawiła się bardzo oryginalna choinka. Zbudowałyśmy ją z książek, zajrzyjcie do nas, aby obejrzeć ją w realu.

Zapraszamy Was do poznania twórczości Roalda Dahla. Na pewno znacie takie książki jak Matylda, Charlie i fabryka czekolady oraz Fantastyczny Pan Lis. Ale to nie wszystko, co stworzył pisarz, warto sięgnąć po inne jego dzieła, a także zapoznać się z kilkoma ciekawostkami z życia pisarza. Tego wszystkiego dowiecie się z gazetki ściennej na korytarzu , a książki autora wypożyczycie w bibliotece (patrz: GALERIA).

Rusza literacki konkurs dla uczniów klas IV – VII „Harley in space”, którego organizatorem jest szkoła językowa SOKRATES. Należy napisać i zilustrować historyjkę o przygodach Harley’a w kosmosie. Szczegółowych informacji udzielają nauczyciele języka angielskiego.

 

Wrzesień, październik 2017 r.

Witamy w nowym roku szkolnym wszystkich uczniów. Dla nas rok szkolny rozpoczął się już pod koniec sierpnia, aby jak najszybciej przygotować dla Was nowe podręczniki i ćwiczenia. Udało się, książki z wydawnictwa  pojawiały się do połowy września i sukcesywnie je Wam przekazywałyśmy.

W tym roku szkolnym udało nam się nawiązać współpracę z Biblioteka Publiczną nr 60 ul. Na Uboczu 2. Zaproponowano nam warsztaty czytelnicze dla młodszych dzieci. Spotkania będą odbywały się przez cały rok szkolny, raz w miesiącu.

Oczywiście ruszyła Liga Czytelnicza, to już XI edycja. Jest  wielu chętnych, ale prosimy o dokładne zapoznanie się z regulaminem, są zmiany w stosunku do ubiegłego roku. Przede wszystkim należy wybrać i przeczytać pięć z sześciu książek (klasy 2-7). Serdecznie zapraszamy.

W ramach Warszawskiej Jesieni Poezji i kontaktom z Muzeum Literatury, 12 października będzie gościła u nas Krystyna Konecka dziennikarka i poetka. Ostatnio była na Islandii i opowie uczniom klas trzecich o zachwycie nad tą wyspą, swoich twórczych inspiracjach i … Muminkach.

I w tym roku próbujemy, kolejny raz, sił w konkursie Empiku Tysiąc powodów by czytać. Od 2 października można głosować na naszą szkołę. Wystarczy raz dziennie wejść na stronę Empiku, zalogować się podając adres mailowy i swoje hasło i oddać głos. Zajmie to nie więcej niż 2-3 minuty. Możemy dla szkoły zdobyć 1000 książek!!!