Nawigacja

Biblioteka

Z życia biblioteki

Październik, listopad 2018 r.

Październik, to miesiąc w którym wystartowała kolejna edycja konkursu Liga Czytelnicza. Przypominamy, że konkurs jest przeznaczony dla uczniów wszystkich klas, zwycięzców wyłaniamy na poszczególnych poziomach. Szczegółowy regulamin oraz spis książek znajduje się na stronie internetowej szkoły. Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa, dziękujemy także rodzicom najmłodszych dzieci za zaangażowanie i pomoc w czytaniu, włożony trud zaowocuje w przyszłości.

Przez następne trzy miesiące uczniowie klasy 3s kontynuują, rozpoczęty w poprzednim roku szkolnym cykl spotkań

w Bibliotece Publicznej przy ul. Na Uboczu. Spotykają się tam z pisarką Iwoną Czarkowską, która zdradza im warsztat pisarski, pobudza ich kreatywność (patrz: Galeria; 3s w Bibliotece Publicznej).

Na początku października uczniowie klas czwartych wzięli udział w warsztatach literackich z panią Dianą Ryściuk poświęconych serii książek Marty Guzowskiej pt. Detektywi z tajemniczej 5 (patrz: Galeria; Spotkanie z książką). Dzieci były zachwycone taką formą promocji czytelnictwa, a najlepszym na to dowodem był fakt, że od razu chciały wypożyczyć prezentowane książki.

Dnia 12 października dwie klasy piąte wzięły udział w spotkaniu autorskim z Krystyną Konecką, dziennikarką i poetką (patrz: Galeria; Krystyna Konecka w bibliotece). Pani Krystyna opowiedziała o swoich twórczych inspiracjach, udowodniła, że wszystko, czego w życiu doświadczamy może stać się fascynującym pisarskim tematem.

W bibliotece w budynku B odbyły się lekcje biblioteczne dla klasy 2a i 2d, podczas których uczniowie zgłębili wiedzę nt. Biblioteka i jej tajemnice. Gościliśmy także grupę przedszkolną 5-latków Muminki z przedszkola nr 201 na Ursynowie.

Wspólnie z wychowawcami świetlicy zostały przeprowadzone zajęcia w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Serdecznie dziękujemy pani Marcie Czarzastej oraz klasie 3s za aktywny udział w spotkaniach i skarbnicę pomysłów. W ramach tych spotkań, dzieci zapoznały się z historią książki oraz wzięły aktywny udział w tworzeniu słów metodą stempli. Kolejne dni to zabawa w podchody, wyszukiwanie ukrytych obrazków. Cykl spotkań zakończony została wręczeniem pamiątkowych dyplomów (patrz: Galeria; Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek).

Dnia 7 listopada po raz kolejny naszą szkołę odwiedził Łukasz Wierzbicki. W spotkaniach z nim wzięli udział wszyscy uczniowie klas pierwszych, drugich oraz trzecich. Jak zwykle było interesująco, śmiesznie i zaskakująco. Pisarz przywiózł ze sobą mnóstwo eksponatów, które dodatkowo uatrakcyjniły jego opowieść (patrz: Galeria; Łukasz Wierzbicki).

Po raz kolejny w bibliotece odbył się konkurs – zabawa Złam szyfr - Wyścig po zakamarkach lektur. Emocji było dużo, bo wygrywał ten, kto najszybciej ustalił hasło otwierające nasz sejf z nagrodami (patrz: Galeria; Złam szyfr).

Oto lista szczęśliwców:

Klasy czwarte – Franciszek Szmidt, kl. 4f

Klasy piąte – Hanna Włodarczyk, kl.5s

Klasy szóste – Julia Romaniuk, kl. 6d

Klasy siódme – Zuzanna Sawicka, kl. 7a

Klasy ósme -  Fryderyk Wolny, kl. 8d

 

W związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, w obu bibliotekach przygotowałyśmy wystawę książek dotyczących historii Polski. Znajdziecie wśród nich powieści historyczne, zabawne opowiadania o władcach Polski, napisane przystępnym językiem, książki popularnonaukowe. Warto do nich zajrzeć, aby w przystępny sposób poszerzyć swoją historyczną wiedzę.

Jak już wspominałyśmy, nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W związku z tym miało miejsce wiele wydarzeń, mających na celu zainteresowanie Was czytaniem książek. Nam zależało na zaprezentowaniu zakupionych książek i każda z klas wzięła udział w spotkaniach, podczas których uczniowie mogli obejrzeć i wypożyczyć zakupione nowości. (patrz: Galeria; Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa).

Dnia 23 listopada, w bibliotece szkolnej w budynku B, odwiedziła nas rodzinka Pluszowych Misiów. Dzięki temu spotkaniu, dzieci poznały historię pluszowego misia, jak wiele „twarzy”  posiada ta ulubiona zabawka milionów dzieci na świecie. Mieliśmy okazję zapoznać się z postaciami z bajek jak również wyszukać książki w naszej bibliotece z Misiem w roli głównej. Dzieci poznały autorów różnych misiów, zaczynając od misia Paddingtona poprzez Kolargola, Balu a skończywszy na Misiu Uszatku – ulubieńcu wielu pokoleń. Do zobaczenia za rok (patrz: Galeria; Dzień pluszowego misia).

Wrzesień 2018 r.

Witamy serdecznie w nowym roku szkolnym. Cieszymy się, iż w pierwszym tygodniu nauki udało nam się przekazać wszystkim uczniom podręczniki i ćwiczenia. Przypominamy jeszcze raz, iż koniecznie trzeba owinąc wszystkie ksiązki, które od nas otrzymaliście.

W bibliotece, w budynku B, będzie teraz pracowała pani Małgorzata Pawełczak. Witamy ją serdeczie na pokładzie.

Jak pewnie niektórzy z Was już zauważyli nasze regały pękają w szwach. A wszystko to za sprawą 15 tys. zł, które udało nam sie zdobyć w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Kupiłyśmy ok. 800 nowych książek. HURRRA! Teraz musimy je wszystkie opracować, aby jak najszybciej powiekszyły nasz księgozbiór. 

Tradycyjnie myślimy już o wydarzeniach i konkursach czytelniczych. Od października ruszy Liga Czytelnicza. Wielu stałych uczestników juz zapisało się i nawet wypożyczyło książki! Za miesiąc będziemy obchodzićy Międzynarodowy Tydzień Bibliotek Szkolnych. Tradycyjnie odbędą się:  Wyścig po zakamarkach lektur szkolnych, spotkania autorskie, a na przerwach będziemy grać w planszówki, odpowiadać na pytania w Milionerach, bawić się w kalambury.  Szczegóły podamy niebawem. 

Na początku listopada będziemy gościły pana Łukasza Wierzbickiego, autora m.in. Dziadka i niedźwiadka. Pisarza nie trzeba przedstawiać, wielokrotnie gościł w naszej szkole i awsze były to fantastyczne spotkania.

A więc zapraszamy do świata książek, będziemy się starały  zachęcić Was do czytania, bo przecież spotkanie z nowymi bohaterami to jest  zawsze  kolejna przygoda. Jak powiedziała Wisława Szymborska "czytanie to najpiękniejsza zabawa jaką ludzkość sobie wymysliła".