Z Hobbitem tam i z powrotem przez świat geometrii
W ramach programu „mPotęga” Szkoła Podstawowa nr 16 im. Tony Halika w Warszawie otrzymała dofinansowanie ze środków Fundacji mBanku na warsztaty matematyczne poświęcone zagadnieniom geometrii płaskiej oraz przestrzennej, dwa konkursy wykorzystujące poznane zagadnienia oraz rodzinną grę terenową „Śladami Bilba”.
Dzięki zaangażowaniu publiczności szkoła wygrała także dodatkowo Nagrodę Publiczności, z której fundusze zostaną wykorzystane na wspieranie edukacji matematycznej.
Projekt "Z Hobbitem tam i z powrotem - przez świat geometrii" skierowany jest do uczniów klas czwartych, piątych i szóstych. Jego celem jest pogłębianie wiedzy z zakresu geometrii płaskiej i przestrzennej, nauka przygotowywania siatek i modeli wielościanów oraz zaangażowanie społeczności szkolnej (zwłaszcza rodziców) w edukację matematyczną uczniów.
Zapraszamy na grę terenową
ŚLADAMI BILBA
Zapraszamy do rodzinnych spacerów po Kabatach Śladami Bilba.
Instrukcję gry można pobrać tutaj:
https://docs.google.com/document/d/1Jrl4tNgksGVYp6DYge5MoyNoibzwlOMPNktX6ph8iDQ/edit?usp=sharing
28.09.2023 Tangram i wstęga Mobiusa
Uczniowie klas czwartych poznawali świat płaskich figur geometrycznych. Najdziwniejszy był równoległobok:) Z wielu kolorowych figur układali różne kształty - zwierząt, budowli, przedmiotów. Zadania początkowo łatwe stawały się stopniowo coraz trudniejsze. Ale wszyscy dali sobie radę!
Uczniowie klas piątych wyruszyli w podróż po wstędze Mobiusa - poznali niekończący się świat, w którym nie ma "góry" i "dołu" i za jednym zamachem można zwiedzić całą wstęgę. W drugiej części robiliśmy eksperymenty - cięliśmy wstęgę w połowie i w jednej trzeciej - wynik zaskoczył wszystkich!
05.10.2023 Teselacje
Dowiedzieliśmy się co to mają ze sobą wspólnego parkiet, łuska Smauga i sztuka tworzona przez M.C. Eschera.
Stworzyliśmy własne wzory, które wypełniły całą powierzchnię kartki.
05.10.2023 Heksafleksagony
To było naprawdę trudne zadanie. Tyle zagięć - raz w jedną, raz w drugą stronę.
Ale się udało!
Wyszło pięknie:)
12.10.2023 Bryły i ich objętości
To niezwykłe ile rzeczy można stworzyć z prostych brył...kotki, rakiety, jamniki...i co jeszcze?
Ile jednakowych ostrosłupów zmieści się w sześcianie? My już wiemy!